تکنیک‌های مطالعه

تکنیک‌های مطالعه

در جایی که اکثر رقبای شما در حال خواندن یک درس در نشست‌های طولانی‌مدت به سر می‌برند، شما از تکنیک Interleaved Practice استفاده می‌کنید و تا سه برابر بازده بالاتری نسبت به آن‌ها خواهید داشت. خلاصه‌اش می‌شود که آیتم‌های درسی را با هم مخلوط کنید. قرار شد که چهار ساعت اول را به دو آیتم اختصاص دهیم. فرض کنید که اسم آن‌ها X و Y است. هفت پومودورو را به این صورت پیاده کنید.

در پومودوروی اول، یک نگاه کلی به قسمتی از منابع هر دو آیتم که بایستی در طول امروز مطالعه کنید بیندازید (پومودورو را به دو قسمت مساوی تقسیم کنید). تیترها را بخوانید، خطوط بولد شده و نمودار و تصاویر و کپشن‌های تصاویر را بخوانید و مرور کنید. سعی کنید یک تصویر کلی از چیزی که می‌خواهید شروع به خواندنش کنید را در ذهن خود ساخته و پرداخته کنید. تایم استراحت روی صندلی لم بدهید و سعی در آزاد کردن ذهن کنید. به این صورت مغز شما در پس زمینه شروع به ساخت یک زیرساخت برای مطالب مربوطه می‌کند. استراحت که تمام شد پومودورو دوم و سوم را به درس X اختصاص دهید. پومودورو چهار و پنجم را به درس Y سپس پومودورو ششم را به X و دو مرتبه پومودورو هفتم را به Y.

در هم کردن دروس باعث می‌شود که در آینده آن‌ها را بهتر به یاد بیاورید. البته احتمالا ذهن‌تان به شما می‌گوید که «داری گیجم می‌کنی، من اینجوری کلا قاطی می‌کنم» ولی به حرفش گوش نکنید. حداقل نتایج مطالعات علمی می‌گوید بهتر است به حرفش گوش نکنید.


بیشتر...نهم دی، سالروز بصیرت و میثاق با ولایت

نهم دی، سالروز بصیرت و میثاق با ولایت

نهم دی ماه، یکی از نمادهای ماندگار در تاریخ ایران اسلامی است که مار خوش ‌خط ‌و خال فتنه و تزویر را هلاک کرد و حکایتی جانانه از عزم ملی در مدیریت سیاسی کشور رقم زد. نهم دی مصداق بارز «إِنْ تَنْصُرُوا اللَّهَ یَنْصُرْکُمْ وَ یُثَبِّتْ أَقْدامَکُمْ» بوده و به همگان نشان داد که ...


بیشتر...

واریس، دلایل و درمان — به زبان ساده

واریس، دلایل و درمان — به زبان ساده

واریس رگ‌های پا، یکی از رایج‌ترین مشکلات زندگی بی‌تحرک امروزی است که عواملی مانند چاقی، استفاده مداوم از کفش‌های پاشنه‌بلند، لباس‌های تنگ و قرار دادن پاها بر روی هم، آن را تشدید می‌کنند. در این نوشتار، به معرفی نشانه‌های واریس و عوارض آن می‌پردازیم و همچنین، چند حرکت اصلاحی مناسب برای پیشگیری و درمان خانگی واریس و انواع درمان‌های کلینیکی موجود برای آن را مرور می‌کنیم.


بیشتر...


سفر در زمان - زمین شناسی

سفر در زمان - زمین شناسی

اگر شما در سن ۱۵ سالگی زمین را با ۹۹ درصد #سرعت_نور ترک کنید، و مدت ۵ سال در فضا با همین سرعت حرکت داشته باشید، وقتی به زمین بر می‌گردید تنها ۲۰ سال سن دارید، ولی تمام دوستانی که در آن زمان با شما خداحافظی کردند در زمانِ بازگشت شما، به سن ۵۰ سالگی رسیده‌اند!


بیشتر...

دانستنی - چشم

دانستنی - چشم

چشم انسان عدسی همگرا دارد. تصویر در عدسی های همگرا وارونه تشکیل می شود. بنابراین کودکی که به دنیا می آید اشیا را وارونه می بیند.


بیشتر...